Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Není prosperity bez stability financí

19. 12. 2012 14:25:17
Z častých debat mezi odborníky i veřejností nabývám pocitu, že se staví do protikladu hospodářský růst a úspory veřejných rozpočtů.

Přitom se zapomíná, že dlouhodobou a nutnou podmínkou rozvoje ekonomiky jsou zdravé veřejné finance. Prosperity nelze dosáhnout bez této stability.

Vládě se často vyčítá, že se příliš soustřeďuje na snižování deficitu veřejných rozpočtů a málo na podporu růstu. V momentu, kdy přebírala veřejné finance se schodkem blížícím se dvěma stovkám miliard korun, byla přijatá úsporná opatření správná.

Po dvou letech se podařilo srazit schodek vládního sektoru i státního rozpočtu asi na polovinu. Pokud se podaří splnit rozpočtový cíl i v následujícím roce (-2,9 procenta HDP), můžeme více myslet také na to, že rozpočtová stabilita představuje nutnou, ale nikoli postačující podmínku hospodářského rozvoje.

Je třeba odlišit dvě věci – skutečná opatření a rétoriku. Nemyslím si, že by vláda neprosadila či nepřipravila prorůstová opatření. Jen namátkou mohu jmenovat daňovou podporu výzkumu a vývoje, snížení administrativní zátěže podniků (novela živnostenského zákona, jedno inkasní místo), zvýhodněné exportní úvěry, posílení pojištění rizik u vývozu, záruky pro malé a střední podnikatele atd. Na druhou stranu, rétorika vlády se soustředila na rizika a upozorňovala na obtížnou situaci v zahraničí.
Obavy se pak přenášejí do rozhodování podniků i domácností.

Na druhou stranu, vládě se vskutku nedivím. Připomeňme si na tomto místě, že se ministru financí neustále vyčítalo, že v roce 2009 rizika podcenil. Nyní se mu naopak vyčítá, že je zdůrazňuje a „straší“ veřejnost. Ať tedy udělá cokoli, hned se ocitne pod palbou kritiky. A to kritiky velmi nekonzistentní. Musím se také ohradit proti názoru, že současná vláda nenabízí žádnou vizi či dlouhodobou koncepci rozvoje našeho hospodářství. Máme již strategii konkurenceschopnosti i proexportní strategii. Nyní bychom se měli zaměřit na jejich konkrétní naplňování. To by mělo být doprovázeno i poněkud optimističtější rétorikou, aby se podniky nebály investovat a vytvářet inovace. Na růst spotřeby lidí naopak apelovat nehodlám. Můžeme být rádi, že se chovají odpovědněji a více se zajišťují, třeba na své stáří.

Vládě se vskutku nedivím. Připomeňme si na tomto místě, že se ministru financí neustále vyčítalo, že v roce 2009 rizika podcenil. Nyní se mu naopak vyčítá, že je zdůrazňuje a „straší“ veřejnost. Ať tedy udělá cokoli, hned se ocitne pod palbou kritiky. A to kritiky velmi nekonzistentní.

HELENA LANGŠÁDLOVÁ

Autor: Helena Langšádlová | středa 19.12.2012 14:25 | karma článku: 9.89 | přečteno: 682x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martin Faltýn

Jak jsem tedy volil?

Onen kamarád z předchozího článku se ze mne včera pro změnu pokusil vymámit informaci, koho že jsem nevolil. Pořídil stejnou. A můj názor na výsledky voleb?

22.10.2017 v 12:14 | Karma článku: 8.75 | Přečteno: 210 | Diskuse

Jana Slaninová

Umění uklidnit bestii

Pozvánka na návštěvu venkovského domku byla moc příjemná. Bílá fasáda, červená střecha. Okna zřejmě do dvora, protože v průčelí byla pouze těžká velká dubová vrata. Majitelka otevřela a za ní se v tmavém vchodu skrývalo "cosi".

22.10.2017 v 12:12 | Karma článku: 5.86 | Přečteno: 140 | Diskuse

David Dvořák

Bohušu, vypověz memorandum a dovolená … hlavně už nic něrob!

Volby ukázaly, že lidé už Vás mají dost. Takže vypověz to neškodné memorandum a vem si dovolenú ... ale hlavně už nic něrob, žádné omylem přijeté Euro apod.

22.10.2017 v 9:39 | Karma článku: 31.15 | Přečteno: 695 | Diskuse

Helena Vlachová

Tchyně s dálkovým ovládáním

Je hezké, když rodiče milují své děti. Je hezké, když děti své rodiče poslouchají. Jenže vše do času. Má dospělý syn poslouchat svou matku? Má ji upřednostňovat před svými partnerkami?

22.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 661 | Diskuse

Eva Sádecká

Sláva koncům

Většinou se oslavují nové začátky. Kdo ale oslavuje konce vztahů, zaměstnání, situací, které už dávno nevyhovují? Dokážeme je naplno procítit a jít dál?

21.10.2017 v 20:36 | Karma článku: 5.37 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 987

V květnu 2010 byla zvolena poslankyní. Je místopředsedkyně rozpočtového výboru, členkou výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny PČR. Byla zároveň zvolena předsedkyní stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti a předsedkyní podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy. Rovněž je členkou podvýboru pro financování územních samospráv a využívání prostředků Evropské unie a členkou podvýboru pro územní rozvoj a financování veřejné správy.

Kandidátka do PSP ČR 2017

Zadavatel: TOP 09, zpracovatel: TOP 09Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.