Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj rozhazoval, problémy budou řešit jiní

25. 07. 2012 12:51:10
Střední Čechy se staly nejzadluženějším krajem, když se za poslední tři roky dluh zvýšil čtyřinásobně na 3,7 mld. Kč. Jen za tento rok kraj promrhal navíc jednu a půl miliardy korun. Do oficiálního dluhu se však nepočítají další miliardy z krajských nemocnic, záruk či odložených splatností faktur, které se budou platit až v dalších letech.

Megalomanské a populistické projekty bývalého hejtmana Davida Ratha spolu s nepříznivou hospodářskou situací způsobily vážné problémy v řadě oblastí. Výmluvy na to, že stát dává krajům málo peněz, nejsou pravdivé, když se podíváme na hospodaření krajů jiných. Tak například v minulém roce Středočeský kraj svévolně omezil prostředky na provoz autobusové dopravy o drastických 40 %. Pokles u ostatních krajů byl minimální a byl přibližně na úrovni roku 2010. Radikální středočeské snižení zkomplikovalo situaci obcím, které nedoplatky kraje zaplatily ze svého, aby se vůbec lidé dostali do práce i do škol.

Zato na veřejnou železniční dopravu dává Středočeský kraj nejvíce peněz ze všech krajů. Není divu, má velmi hustou železniční síť. Nicméně krajské vedení se ani nenamáhalo prostřednictvím veřejné soutěže zjistit, zda by konkurenční dopravci nenabídli příznivější podmínky než monopolní České dráhy. Místo férové soutěže vedení Středočeského kraje prodloužilo monopolní smlouvu s ČD o 10 let.

Špatné hospodaření kraje se projevuje i na katastrofálním stavu silnic. Prostředky určené na jejich údržbu a opravu se v posledních letech značně snížily. Oproti roku 2008 činily v minulém roce jen polovinu, tj. ze 3,45 mld. Kč poklesly na 1,72 mld. Kč. V roce současném se má na tyto účely vydat ještě méně - 1,48 mld. Kč. To silně pocítí nejen řidiči, ale také lidé využívající veřejnou dopravu.

Situaci v dalších oblastech považuji za velmi smutnou. Prostředky na podporu kulturních aktivit také v posledních letech soustavně klesaly, až se dostaly na výrazně podprůměrnou úroveň ve srovnání s ostatními kraji, a to v přepočtu na jednoho obyvatele. Co se týče podpory sportu, Středočeský kraj na tyto účely dává dvojnásobně méně na jednoho obyvatele než činí republikový průměr.

Budu navrhovat, aby se prostředky na podporu kultury, sportu a volnočasových aktivit alespoň přiblížily průměru ostatních krajů. Nejedná se v těchto případech o žádné horentní sumy a je možno na ně uspořit levnějším provozem kraje, šetřením na platech úředníků a funkcionářů či omezením zbytečné propagace kraje. Ta byla zneužívána jako propagace osoby bývalého hejtmana.

Současné vedení kraje, které se výměnou na postu hejtmana nemůže zbavit odpovědnosti, zanechá Střední Čechy zadlužené s mnoha kostlivci ve skříni. Tímto způsobem vlastně znemožní novému vedení, vzešlému z podzimních voleb, řešit mnoho problémů kraje. Místo toho bude muset „zametat svinčík“ a šetřit, aby vůbec zbylo na splácení dluhů a úroků. Hejtman Rath a současné vedení si tak zahrálo na štědrého Ježíška s tím, že všechno se splatí později. A to ve stylu „nás to nezajímá, po nás potopa“.

Helena Langšádlová, předsedkyně středočeské TOP 09

Autor: Helena Langšádlová | středa 25.7.2012 12:51 | karma článku: 19.33 | přečteno: 969x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martin Faltýn

Jak jsem tedy volil?

Onen kamarád z předchozího článku se ze mne včera pro změnu pokusil vymámit informaci, koho že jsem nevolil. Pořídil stejnou. A můj názor na výsledky voleb?

22.10.2017 v 12:14 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jana Slaninová

Umění uklidnit bestii

Pozvánka na návštěvu venkovského domku byla moc příjemná. Bílá fasáda, červená střecha. Okna zřejmě do dvora, protože v průčelí byla pouze těžká velká dubová vrata. Majitelka otevřela a za ní se v tmavém vchodu skrývalo "cosi".

22.10.2017 v 12:12 | Karma článku: 5.86 | Přečteno: 157 | Diskuse

David Dvořák

Bohušu, vypověz memorandum a dovolená … hlavně už nic něrob!

Volby ukázaly, že lidé už Vás mají dost. Takže vypověz to neškodné memorandum a vem si dovolenú ... ale hlavně už nic něrob, žádné omylem přijeté Euro apod.

22.10.2017 v 9:39 | Karma článku: 31.23 | Přečteno: 702 | Diskuse

Helena Vlachová

Tchyně s dálkovým ovládáním

Je hezké, když rodiče milují své děti. Je hezké, když děti své rodiče poslouchají. Jenže vše do času. Má dospělý syn poslouchat svou matku? Má ji upřednostňovat před svými partnerkami?

22.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 671 | Diskuse

Eva Sádecká

Sláva koncům

Většinou se oslavují nové začátky. Kdo ale oslavuje konce vztahů, zaměstnání, situací, které už dávno nevyhovují? Dokážeme je naplno procítit a jít dál?

21.10.2017 v 20:36 | Karma článku: 5.37 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 987

V květnu 2010 byla zvolena poslankyní. Je místopředsedkyně rozpočtového výboru, členkou výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny PČR. Byla zároveň zvolena předsedkyní stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti a předsedkyní podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy. Rovněž je členkou podvýboru pro financování územních samospráv a využívání prostředků Evropské unie a členkou podvýboru pro územní rozvoj a financování veřejné správy.

Kandidátka do PSP ČR 2017

Zadavatel: TOP 09, zpracovatel: TOP 09Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.