Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pružnější pravidla a více prostředků pro mateřské školy

16. 09. 2011 13:04:16
Největším problém pro rodiny a uplatnění matek s dětmi na trhu práce představuje nedostatečná kapacita školek a nepružná pravidla pro jejich fungování. Týká se to především oblastí v blízkosti velkých měst, kde v posledních letech výrazně rostl počet obyvatel, zvláště mladých rodin s dětmi.

Předsedkyně sněmovní Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti Helena Langšádlová proto připravila pozměňující návrh k vládní předloze školského zákona: „Navrhuji, aby v případě, kdy některé dítě plně nevyužívá provoz mateřské školy, bylo možno na zbývající dobu a totéž místo přijmout další dítě. Zároveň by se toto dítě nezapočítávalo do limitu počtu dětí, které stanovuje školský rejstřík.“

„To by umožnilo lépe využívat kapacitu školek, stejně jako můj další návrh týkající se prázdninového provozu,“ uvedla poslankyně Langšádlová. Podle jejího návrhu by bylo možno o prázdninách přesunout děti z obce, kde mateřská školka přerušila provoz, např. do sousední obce, kde provoz trvá. V současnosti této spolupráci obcí brání striktní pravidla a limity školského rejstříku, přitom v létě řada dětí do školky nedochází, limity jsou tak naplněny pouze formálně, ale není dovoleno přijmout dočasně další děti z okolních obcí. „Rodiče i obce si na tuto překážku dlouhodobě stěžují, proto se jim snažím vyjít vstříc,“ řekla Helena Langšádlová.

„S problémem financování pomůže nedávno předložená novela zákona o rozpočtovém určení daní, která posílí rozpočty malých a středních obcí,“ upozornila Helena Langšádlová. Podle ní tak obce budou mít více prostředků nejen na investice do nových kapacit předškolních zařízení.

Oba návrhy zlepšují jednoznačně situaci rodin s dětmi, proto by měly být podpořeny všemi poslanci bez ohledu na stranickou příslušnost. „Zde se skutečně jedná o řešení jednoho z největších problémů bez ohledu na ideologický postoj, proto doufám v širokou podporu napříč politickým spektrem,“ dodala poslankyně Langšádlová.

Helena Langšádlová,

předsedkyně Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti

Autor: Helena Langšádlová | pátek 16.9.2011 13:04 | karma článku: 8.13 | přečteno: 758x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martin Faltýn

Jak jsem tedy volil?

Onen kamarád z předchozího článku se ze mne včera pro změnu pokusil vymámit informaci, koho že jsem nevolil. Pořídil stejnou. A můj názor na výsledky voleb?

22.10.2017 v 12:14 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jana Slaninová

Umění uklidnit bestii

Pozvánka na návštěvu venkovského domku byla moc příjemná. Bílá fasáda, červená střecha. Okna zřejmě do dvora, protože v průčelí byla pouze těžká velká dubová vrata. Majitelka otevřela a za ní se v tmavém vchodu skrývalo "cosi".

22.10.2017 v 12:12 | Karma článku: 5.86 | Přečteno: 157 | Diskuse

David Dvořák

Bohušu, vypověz memorandum a dovolená … hlavně už nic něrob!

Volby ukázaly, že lidé už Vás mají dost. Takže vypověz to neškodné memorandum a vem si dovolenú ... ale hlavně už nic něrob, žádné omylem přijeté Euro apod.

22.10.2017 v 9:39 | Karma článku: 31.23 | Přečteno: 702 | Diskuse

Helena Vlachová

Tchyně s dálkovým ovládáním

Je hezké, když rodiče milují své děti. Je hezké, když děti své rodiče poslouchají. Jenže vše do času. Má dospělý syn poslouchat svou matku? Má ji upřednostňovat před svými partnerkami?

22.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 671 | Diskuse

Eva Sádecká

Sláva koncům

Většinou se oslavují nové začátky. Kdo ale oslavuje konce vztahů, zaměstnání, situací, které už dávno nevyhovují? Dokážeme je naplno procítit a jít dál?

21.10.2017 v 20:36 | Karma článku: 5.37 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 987

V květnu 2010 byla zvolena poslankyní. Je místopředsedkyně rozpočtového výboru, členkou výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny PČR. Byla zároveň zvolena předsedkyní stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti a předsedkyní podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy. Rovněž je členkou podvýboru pro financování územních samospráv a využívání prostředků Evropské unie a členkou podvýboru pro územní rozvoj a financování veřejné správy.

Kandidátka do PSP ČR 2017

Zadavatel: TOP 09, zpracovatel: TOP 09Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.