Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výdajové paušály bez emocí

15. 09. 2011 12:28:34
Nedávné diskuse o možném snížení tzv. výdajových paušálů pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) se opět dostaly do zbytečně emotivní roviny. Znovu se rozhořel dlouholetý spor o odvodech zaměstnanců a živnostníků. Zapomíná se však, že jedno opatření nesmí být vytrháváno z kontextu celé daňové reformy. Snížení paušálů by tak vůbec nemuselo znamenat zvýšení odvodového zatížení OSVČ, ani zvýšení administrativních nákladů.

Situaci nepovažuji za černobílou. Zástupci živnostníků správně argumentují, že oni nepožívají pracovněprávní ochrany jako zaměstnanci, nemají nárok na odstupné, dovolenou, minimální mzdu atd. a vytvářejí pracovní místa. Naproti tomu existují argumenty porovnávající např. odvody daně z příjmu, kdy OSVČ za prvních sedm měsíců tohoto roku neodvedly dohromady ani korunu, naopak jim bylo vráceno kolem miliardy Kč. Připomeňme, že to negativně dopadá také na rozpočty mnoha obcí, protože 30 % daně z příjmů OSVČ je příjmem té obce, kde podnikatel sídlí.

Další fakta, která uvádí Ministerstvo financí, jsou taktéž neopominutelná. Výdajové paušály máme v podstatě nejvyšší v Evropě a zároveň již neslouží původnímu účelu, pro který byly do daňového systému zavedeny. Místo snížení administrativních nákladů a úlevy od komplikovaného účetnictví se paušály začaly využívat ke snížení daňové povinnosti pro ty, kteří mají náklady v porovnání s výnosy nízké. To je případ především různých poradců a konzultantů na rozdíl od řemeslníků a zemědělců, kteří mají náklady vysoké. Zde paušály svou původní roli většinou plní.

Řešíme tedy rozpor mezi snahou o objektivní zjištění nákladů, a tím i odvodové povinnosti, a snahou o nezatěžování OSVČ nadměrnými administrativními náklady. Předložená daňová reforma, která zatím nepočítá se změnami v paušálech, by mohla tento rozpor vyřešit. Přináší totiž významné úlevy pro OSVČ ve formě snížení odvodů na sociální pojištění a zároveň se jich nebude týkat ani daň z úhrnu mezd. Tu budou platit za své zaměstnance, nikoli za sebe. Reforma také umožní zřídit Jedno inkasní místo (JIM), díky kterému výrazně ubude papírování i povinnost obíhat několik úřadů současně.

Za této konstelace je možné uvažovat o mírném snížení sazeb výdajových paušálů, především u neřemeslných a nezemědělských profesí. Všechna opatření dohromady by odvodové zatížení živnostníků nezvýšila, což by bylo zcela v souladu s programovým prohlášením vlády i přáním premiéra Nečase. Zároveň by se kvůli JIM a dalším opatřením ani nezvýšily celkové administrativní náklady.

Helena Langšádlová, místopředsedkyně rozpočtového výboru PSP ČR (TOP 09)

Autor: Helena Langšádlová | čtvrtek 15.9.2011 12:28 | karma článku: 7.30 | přečteno: 1211x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martin Faltýn

Jak jsem tedy volil?

Onen kamarád z předchozího článku se ze mne včera pro změnu pokusil vymámit informaci, koho že jsem nevolil. Pořídil stejnou. A můj názor na výsledky voleb?

22.10.2017 v 12:14 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jana Slaninová

Umění uklidnit bestii

Pozvánka na návštěvu venkovského domku byla moc příjemná. Bílá fasáda, červená střecha. Okna zřejmě do dvora, protože v průčelí byla pouze těžká velká dubová vrata. Majitelka otevřela a za ní se v tmavém vchodu skrývalo "cosi".

22.10.2017 v 12:12 | Karma článku: 5.86 | Přečteno: 157 | Diskuse

David Dvořák

Bohušu, vypověz memorandum a dovolená … hlavně už nic něrob!

Volby ukázaly, že lidé už Vás mají dost. Takže vypověz to neškodné memorandum a vem si dovolenú ... ale hlavně už nic něrob, žádné omylem přijeté Euro apod.

22.10.2017 v 9:39 | Karma článku: 31.23 | Přečteno: 702 | Diskuse

Helena Vlachová

Tchyně s dálkovým ovládáním

Je hezké, když rodiče milují své děti. Je hezké, když děti své rodiče poslouchají. Jenže vše do času. Má dospělý syn poslouchat svou matku? Má ji upřednostňovat před svými partnerkami?

22.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 671 | Diskuse

Eva Sádecká

Sláva koncům

Většinou se oslavují nové začátky. Kdo ale oslavuje konce vztahů, zaměstnání, situací, které už dávno nevyhovují? Dokážeme je naplno procítit a jít dál?

21.10.2017 v 20:36 | Karma článku: 5.37 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 987

V květnu 2010 byla zvolena poslankyní. Je místopředsedkyně rozpočtového výboru, členkou výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny PČR. Byla zároveň zvolena předsedkyní stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti a předsedkyní podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy. Rovněž je členkou podvýboru pro financování územních samospráv a využívání prostředků Evropské unie a členkou podvýboru pro územní rozvoj a financování veřejné správy.

Kandidátka do PSP ČR 2017

Zadavatel: TOP 09, zpracovatel: TOP 09Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.