Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krádež? Ne, restituce a posílení rodinných vazeb

16. 08. 2011 12:16:06
Vládní návrh důchodové reformy se setkal s kritikou ze všech různých pozic. Někdy jde o přínosné konstruktivní návrhy, jindy pouze o ideologické a prázdné výkřiky.

Ze strany odborů se setkáváme s emotivními slogany typu „krádež a tunelování průběžného systému.“ Přitom vláda akceptovala jejich námitky proti povinnému vyvázání z průběžného pilíře a nastavila je jako dobrovolný. Tím se sice poněkud oslabí motiv diversifikace zdrojů a razantnost reformy, na druhou stranu nikdo nemůže vládu obviňovat, že chce nutit občany ukládat peníze u „zlých finančních skupin“, jak se je snaží vykreslit odbory.

Levicová opozice ani odbory však nevysvětlily, jaká míra povinného přerozdělování v průběžném pilíři je optimální a která už nikoli. Neumí argumentovat, proč 28 % hrubé mzdy znamená dobrý stav a 25 % po případném vyvázání již stav špatný. Naopak je potřeba zdůraznit, že navyšování míry přerozdělování probíhalo historicky s rozvojem socialistického modelu sociálního státu, který vedl k růstu zadlužení, míry odvodové zátěže i růstu nezaměstnanosti. Nyní nastává opačný trend, kdy se část prostředků vrací občanům a zvyšuje se míra individuální odpovědnosti.

Pokud odbory nazývají možnost spořit si své prostředky na vlastní účet krádeží, pak bychom mohli ve stejném duchu nazvat krádeží zvyšování sazby důchodového pojištění v minulosti. Z tohoto pohledu pak vláda navrhuje jakousi částečnou restituci a vrácení prostředků těm, kteří si je vydělali, aby o nich sami rozhodli.

Ačkoli socialistická opozice zároveň vládu kritizuje za asociální a protirodinnou politiku, důchodová reforma přináší jednoznačné posílení mezigenerační solidarity. Prostředky již nebudou výlučně projezeny v současnosti na úkor dluhu zanechaného budoucím generacím. Vyšší zdanění současné spotřeby a následné zapojení privatizačních prostředků pro kryti transformačních nákladů znamenají odlehčení tíživého břemene v budoucnosti.

Za výrazný nástroj prorodinné politiky považuji dědictví naspořených peněz v navrhovaném kapitálovém pilíři. Dalším důležitým prvkem bude možnost posílat procentní bod z platu přímo rodičům-důchodcům. Představovala bych si mnohem větší rozsah tohoto opatření. Jsem nicméně ráda aspoň za tento minimální prorodinný aspekt důchodové reformy, který povede k zesílení rodinných vazeb, jež byly dlouhodobě oslabeny sociálním státem socialistického typu.

Autor: Helena Langšádlová | úterý 16.8.2011 12:16 | karma článku: 4.19 | přečteno: 299x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martin Faltýn

Jak jsem tedy volil?

Onen kamarád z předchozího článku se ze mne včera pro změnu pokusil vymámit informaci, koho že jsem nevolil. Pořídil stejnou. A můj názor na výsledky voleb?

22.10.2017 v 12:14 | Karma článku: 8.75 | Přečteno: 210 | Diskuse

Jana Slaninová

Umění uklidnit bestii

Pozvánka na návštěvu venkovského domku byla moc příjemná. Bílá fasáda, červená střecha. Okna zřejmě do dvora, protože v průčelí byla pouze těžká velká dubová vrata. Majitelka otevřela a za ní se v tmavém vchodu skrývalo "cosi".

22.10.2017 v 12:12 | Karma článku: 5.86 | Přečteno: 140 | Diskuse

David Dvořák

Bohušu, vypověz memorandum a dovolená … hlavně už nic něrob!

Volby ukázaly, že lidé už Vás mají dost. Takže vypověz to neškodné memorandum a vem si dovolenú ... ale hlavně už nic něrob, žádné omylem přijeté Euro apod.

22.10.2017 v 9:39 | Karma článku: 31.15 | Přečteno: 695 | Diskuse

Helena Vlachová

Tchyně s dálkovým ovládáním

Je hezké, když rodiče milují své děti. Je hezké, když děti své rodiče poslouchají. Jenže vše do času. Má dospělý syn poslouchat svou matku? Má ji upřednostňovat před svými partnerkami?

22.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 661 | Diskuse

Eva Sádecká

Sláva koncům

Většinou se oslavují nové začátky. Kdo ale oslavuje konce vztahů, zaměstnání, situací, které už dávno nevyhovují? Dokážeme je naplno procítit a jít dál?

21.10.2017 v 20:36 | Karma článku: 5.37 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 987

V květnu 2010 byla zvolena poslankyní. Je místopředsedkyně rozpočtového výboru, členkou výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny PČR. Byla zároveň zvolena předsedkyní stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti a předsedkyní podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy. Rovněž je členkou podvýboru pro financování územních samospráv a využívání prostředků Evropské unie a členkou podvýboru pro územní rozvoj a financování veřejné správy.

Kandidátka do PSP ČR 2017

Zadavatel: TOP 09, zpracovatel: TOP 09Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.