Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Profesor Potůček se mýlí

16. 08. 2011 12:13:53
Profesor Martin Potůček se svém článku Mecenášství? Náhradní kanály přerozdělování zamýšlí nad tím, proč nejbohatší muži Spojených států chtějí rozdat značnou část svého majetku na charitativní účely. Dospěl k závěru, že to je nespravedlnost tržních sil a nástupu „neoliberalismu“, který vede k rostoucím rozdílům v příjmech. Bohatí podnikatelé tak podle něj korigují výsledky tržních procesů, tedy jednají trhu navzdory. Domnívám se, že tato interpretace není správná.

Z textu pana profesora přímo čiší přesvědčení, že volný trh a snaha o malý a efektivní stát nějakým způsobem zabraňuje jednotlivcům v uplatnění dobrovolné solidarity. Ale vždyť je to přímo naopak! Abychom to dokázali, srovnejme dva modely sociální politiky, či obecněji přístup k hospodářské politice. Ten první, socialistický, propaguje profesor Potůček jako předseda Sociální komise ČSSD. Mně je rozhodně bližší jiný přístup, přístup konzervativní.

Socialistický model je postaven na vysokém zdanění, který jednotlivci bere většinu příjmu a snižuje tak možnosti, jak může se svým příjmem nakládat. Spoléhá se na to, že úředníci či politici o jeho prostředcích umí rozhodovat lépe a převládá solidarita povinná, vynucená. Pro dobrovolnou solidaritu již prostor nezbývá. Konzervativní model pak jednotlivci nechává větší část příjmu, i větší osobní odpovědnost. Zbývá prostor pro větší dobrovolnou solidaritu, kterou stát může podporovat různými nástroji. Příkladem může být současný návrh ministra financí Miroslava Kalouska, který zvyšuje částku, kterou si lze odečíst z daní na charitu či jiné veřejně prospěšné účely.

Jinými slovy, Bill Gates se nezbavuje svého majetku navzdory fungování trhu a nesocialistickému modelu sociální politiky, ale právě díky těmto dvěma faktorům. Jistě by tak nemohl učinit, pokud by v USA stále platily vysoké mezní sazby daně z příjmů, které zrušil v 80. letech konzervativní prezident Ronald Reagan, jehož sté výročí narození si právě připomínáme. Nesmyslné sazby (70 - 90 %!!!) platily v oněch, podle profesora Potůčka, „zlatých“ 60. – 70. letech. Tato doba však ve svém důsledku přinesla prudký růst nezaměstnanosti, inflace, veřejného dluhu a celkově neudržitelnou hospodářskou politiku.

Autor: Helena Langšádlová | úterý 16.8.2011 12:13 | karma článku: 12.95 | přečteno: 972x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martin Faltýn

Jak jsem tedy volil?

Onen kamarád z předchozího článku se ze mne včera pro změnu pokusil vymámit informaci, koho že jsem nevolil. Pořídil stejnou. A můj názor na výsledky voleb?

22.10.2017 v 12:14 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jana Slaninová

Umění uklidnit bestii

Pozvánka na návštěvu venkovského domku byla moc příjemná. Bílá fasáda, červená střecha. Okna zřejmě do dvora, protože v průčelí byla pouze těžká velká dubová vrata. Majitelka otevřela a za ní se v tmavém vchodu skrývalo "cosi".

22.10.2017 v 12:12 | Karma článku: 5.86 | Přečteno: 157 | Diskuse

David Dvořák

Bohušu, vypověz memorandum a dovolená … hlavně už nic něrob!

Volby ukázaly, že lidé už Vás mají dost. Takže vypověz to neškodné memorandum a vem si dovolenú ... ale hlavně už nic něrob, žádné omylem přijeté Euro apod.

22.10.2017 v 9:39 | Karma článku: 31.23 | Přečteno: 702 | Diskuse

Helena Vlachová

Tchyně s dálkovým ovládáním

Je hezké, když rodiče milují své děti. Je hezké, když děti své rodiče poslouchají. Jenže vše do času. Má dospělý syn poslouchat svou matku? Má ji upřednostňovat před svými partnerkami?

22.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 671 | Diskuse

Eva Sádecká

Sláva koncům

Většinou se oslavují nové začátky. Kdo ale oslavuje konce vztahů, zaměstnání, situací, které už dávno nevyhovují? Dokážeme je naplno procítit a jít dál?

21.10.2017 v 20:36 | Karma článku: 5.37 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 987

V květnu 2010 byla zvolena poslankyní. Je místopředsedkyně rozpočtového výboru, členkou výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny PČR. Byla zároveň zvolena předsedkyní stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti a předsedkyní podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy. Rovněž je členkou podvýboru pro financování územních samospráv a využívání prostředků Evropské unie a členkou podvýboru pro územní rozvoj a financování veřejné správy.

Kandidátka do PSP ČR 2017

Zadavatel: TOP 09, zpracovatel: TOP 09Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.