Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedotujme popelnice ze školek

7. 06. 2011 10:02:45
V současné době mají naše obce minimum možností, jak ovlivnit své vlastní příjmy. Dochází tak k absurdním situacím, kdy musí nakládání s komunálním odpadem dotovat např. z prostředků, které by použily na tvorbu míst v mateřských školkách. Této situaci chceme zabránit.

Navrhujeme proto, aby si obce mohly stanovit poplatek za komunální odpad v takové výši, která odráží skutečné náklady. Současná povolená maximální výše pro netříděný odpad 250 Kč na osobu ročně zdaleka nepokrývá nutné výdaje obcí. Podle podrobné analýzy se za posledních deset let téměř zdvojnásobily, zatímco horní výše poplatků zůstala nezměněná. Nyní se pohybuje kolem 900 Kč za osobu a rok. Celkově může obec využít kromě výše uvedené částky ještě horní hranici poplatku za tříděný odpad 250 Kč, tedy celkem 500 Kč za osobu a rok.

Představme si typickou malou obec s tisíci obyvateli. I tehdy, pokud stanoví oba typy poplatku na maximální výši, doplácí ročně ze svého rozpočtu asi 400 tisíc korun, což představuje pro malou obec významnou sumu. Ta pochopitelně chybí na jiné veřejné služby, které musí obec zajišťovat pro své občany. Ve Středočeském kraji se třeba jedná o provoz a investice do předškolních zařízení, obce se pak potýkají s nedostatkem míst pro děti.

To ale není jediný problém. Obce také nemají možnost vybrat poplatek od cizinců pobývajících na území České republiky na základě povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu. Stejně tak od vlastníků tzv. apartmánů, tj. bytových jednotek mnohdy sloužících k rekreaci nebo pronájmu a od fyzických osob užívajících rodinné domy za účelem bydlení bez nahlášení k trvalému pobytu. Z těchto důvodů se navrhuje rozšířit poplatkovou povinnost i na tyto skupiny obyvatel.

Dále navrhujeme zvýšit horní hranici poplatku za nakládání s netříděným odpadem ze současných 250 Kč na 750 Kč. Maximální limit poplatku pro tříděný odpad chceme ponechat z motivačních důvodů na stávající výši. Necháváme pak na obecních zastupitelích, aby posoudili, do jaké míry chtějí systém nakládání s odpadem dotovat či využít uvolněné prostředky na zajištění veřejné služby, která je v konkrétní obci nutně zapotřebí.

Helena Langšádlová, místopředsedkyně Rozpočtového výboru PS PČR

Autor: Helena Langšádlová | úterý 7.6.2011 10:02 | karma článku: 9.43 | přečteno: 1167x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martin Faltýn

Jak jsem tedy volil?

Onen kamarád z předchozího článku se ze mne včera pro změnu pokusil vymámit informaci, koho že jsem nevolil. Pořídil stejnou. A můj názor na výsledky voleb?

22.10.2017 v 12:14 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jana Slaninová

Umění uklidnit bestii

Pozvánka na návštěvu venkovského domku byla moc příjemná. Bílá fasáda, červená střecha. Okna zřejmě do dvora, protože v průčelí byla pouze těžká velká dubová vrata. Majitelka otevřela a za ní se v tmavém vchodu skrývalo "cosi".

22.10.2017 v 12:12 | Karma článku: 5.86 | Přečteno: 157 | Diskuse

David Dvořák

Bohušu, vypověz memorandum a dovolená … hlavně už nic něrob!

Volby ukázaly, že lidé už Vás mají dost. Takže vypověz to neškodné memorandum a vem si dovolenú ... ale hlavně už nic něrob, žádné omylem přijeté Euro apod.

22.10.2017 v 9:39 | Karma článku: 31.23 | Přečteno: 702 | Diskuse

Helena Vlachová

Tchyně s dálkovým ovládáním

Je hezké, když rodiče milují své děti. Je hezké, když děti své rodiče poslouchají. Jenže vše do času. Má dospělý syn poslouchat svou matku? Má ji upřednostňovat před svými partnerkami?

22.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 671 | Diskuse

Eva Sádecká

Sláva koncům

Většinou se oslavují nové začátky. Kdo ale oslavuje konce vztahů, zaměstnání, situací, které už dávno nevyhovují? Dokážeme je naplno procítit a jít dál?

21.10.2017 v 20:36 | Karma článku: 5.37 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 987

V květnu 2010 byla zvolena poslankyní. Je místopředsedkyně rozpočtového výboru, členkou výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny PČR. Byla zároveň zvolena předsedkyní stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti a předsedkyní podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy. Rovněž je členkou podvýboru pro financování územních samospráv a využívání prostředků Evropské unie a členkou podvýboru pro územní rozvoj a financování veřejné správy.

Kandidátka do PSP ČR 2017

Zadavatel: TOP 09, zpracovatel: TOP 09Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.