Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maminkám pomohou flexibilní formy práce

6. 06. 2011 10:01:43
V České republice je nejdelší rodičovská dovolená v Evropě, lze ji čerpat až do 4 let dítěte. Možná právě proto je jedním z velkých problémů na trhu práce nejen v České republice je sladění pracovní kariéry s rodinným životem. Týká se to pochopitelně především matek, otcovská dovolená se u nás příliš velké oblibě netěší. Určitou cestu, jak umožnit maminkám pracovat při výchově malého dítěte, představují různé flexibilní formy práce.

Mnoho z nás si tím prošlo. Už sama výchova dětí znamená práci na celý úvazek, ale současně nechceme ztratit svou kvalifikaci, chceme se realizovat i jinde než doma a také přilepšit do rodinného rozpočtu. Většinou nemáme na zaplacení celodenního hlídání potomka a sehnat místo ve školce je stále obtížné. Kromě toho se však nechceme úplně vzdát péče o dítě přes den a přemýšlíme, jak všechny tyto okolnosti skloubit dohromady.

V zahraničí se tato situace obvykle řeší stále častějším využíváním částečných úvazků a dalších flexibilních forem práce. Zde patří například práce z domova, sdílení pracovního místa více zaměstnanci, zkrácený pracovní týden či změněná pracovní doba. Tyto formy práce mají spoustu výhod pro maminky, zaměstnavatele i celou společnost. Kromě sladění rodinného a pracovního života umožňují neztratit získanou kvalifikaci, pomáhají udržet odbornice na různých pozicích a samozřejmě snižují míru nezaměstnanosti. S tím souvisí i snížení vyplácených sociálních dávek a negativních jevů s nezaměstnaností spojených – frustrace, alkoholismus, gamblerství, zničené rodiny apod.

Zatímco ve vyspělých zemích se jedná o běžnou formu zaměstnání, u nás se velkému zájmu netěší. Tak zatímco v Německu či Švédsku pracuje na částečný úvazek přes 40 % práceschopných žen (v Holandsku dokonce přes 70 %), u nás jde pouze o necelých 9 %. Celkový podíl částečných úvazků se pak pohybuje kolem 5 %. Kde hledat příčiny tohoto neuspokojivého stavu? Za situaci nemohou žádné právní překážky, protože český zákoník práce flexibilním formám práce nebrání. Pravděpodobným vysvětlením je zřejmě neochota zaměstnavatelů tyto formy práce zaměstnancům nabízet a poskytovat.

Pro zlepšení situace proto musíme cíleně zaměstnance a zaměstnavatele o výhodách a možnostech flexibilních forem práce informovat a zaměstnavatele, kteří mohou mít k těmto alternativním formám práce nedůvěru, motivovat a výhody jim vysvětlovat.

Ke zlepšení situace přispěje návrh možnosti souběžného čerpání rodičovského příspěvku se zaměstnáním a to od 2 let dítěte stejně jako připravované nové formy individuální péče o děti prostřednictvím vzájemné rodičovské výpomoci a vzniku dětských skupin.

Helena Langšádlová, předsedkyně Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti PS PČR

Autor: Helena Langšádlová | pondělí 6.6.2011 10:01 | karma článku: 8.15 | přečteno: 789x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martin Faltýn

Jak jsem tedy volil?

Onen kamarád z předchozího článku se ze mne včera pro změnu pokusil vymámit informaci, koho že jsem nevolil. Pořídil stejnou. A můj názor na výsledky voleb?

22.10.2017 v 12:14 | Karma článku: 8.75 | Přečteno: 210 | Diskuse

Jana Slaninová

Umění uklidnit bestii

Pozvánka na návštěvu venkovského domku byla moc příjemná. Bílá fasáda, červená střecha. Okna zřejmě do dvora, protože v průčelí byla pouze těžká velká dubová vrata. Majitelka otevřela a za ní se v tmavém vchodu skrývalo "cosi".

22.10.2017 v 12:12 | Karma článku: 5.86 | Přečteno: 140 | Diskuse

David Dvořák

Bohušu, vypověz memorandum a dovolená … hlavně už nic něrob!

Volby ukázaly, že lidé už Vás mají dost. Takže vypověz to neškodné memorandum a vem si dovolenú ... ale hlavně už nic něrob, žádné omylem přijeté Euro apod.

22.10.2017 v 9:39 | Karma článku: 31.15 | Přečteno: 695 | Diskuse

Helena Vlachová

Tchyně s dálkovým ovládáním

Je hezké, když rodiče milují své děti. Je hezké, když děti své rodiče poslouchají. Jenže vše do času. Má dospělý syn poslouchat svou matku? Má ji upřednostňovat před svými partnerkami?

22.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 661 | Diskuse

Eva Sádecká

Sláva koncům

Většinou se oslavují nové začátky. Kdo ale oslavuje konce vztahů, zaměstnání, situací, které už dávno nevyhovují? Dokážeme je naplno procítit a jít dál?

21.10.2017 v 20:36 | Karma článku: 5.37 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 987

V květnu 2010 byla zvolena poslankyní. Je místopředsedkyně rozpočtového výboru, členkou výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny PČR. Byla zároveň zvolena předsedkyní stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti a předsedkyní podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy. Rovněž je členkou podvýboru pro financování územních samospráv a využívání prostředků Evropské unie a členkou podvýboru pro územní rozvoj a financování veřejné správy.

Kandidátka do PSP ČR 2017

Zadavatel: TOP 09, zpracovatel: TOP 09Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.