Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová regulace bank může přinést ČR problémy

6. 06. 2011 11:18:37
Evropa je jednou z oblastí, které nejvíce postihla finanční krize. Podle mnoha expertů nesou vinu za současnou situaci soukromé bankovní instituce, jejichž činnost má na ekonomiku celé EU velký vliv. Právě proto usilují představitelé Evropské unie o zavedení nových opatření, která by evropský finanční trh více regulovala. Pro Českou republiku to však může přinést problémy.

Nová pravidla regulace bankovního sektoru mají vést ke „zkvalitnění kapitálu“ bank. Jejich podstata by měla spočívat především v tom, že banky budou muset držet více prostředků, aby byly schopné samy čelit případné krizi a nemusely být sanovány z peněz daňových poplatníků. To se v průběhu nedávné krize dělo ve spoustě vyspělých zemí, výjimku představovala Česká republika, kde ale došlo k sanaci bank již v 90.letech minulého století

Otázkou je, jaký budou mít přísnější pravidla regulace vliv na český bankovní sektor. České banky drží dostatečné množství rezerv, převyšují v tomto ukazateli evropský průměr, tudíž u nich nehrozí vážnější riziko. Finanční krize zasáhla český bankovní sektor jen v malé míře, a to také díky vhodně zvolené politice České národní banky.

Nicméně český trh je značně závislý na přílivu kapitálu z Evropské unie, mnoho zahraničních bank vlastní tuzemské banky, či zde otevřely vlastní pobočky. Pokud se tedy v některé ze zahraničních mateřských bank objeví problém, může to mít vliv i na její českou dceru či pobočku. Vzhledem k tomu, že v současné době je tendence evropský trh propojovat, dojde v takové situaci pravděpodobně k upřednostnění zahraniční banky i za cenu ohrožení její pobočky. Do České republiky se přelijí všechna negativa beze snahy o nápravu. Nová úprava navíc určuje, že Česká národní banka je povinna spolupracovat s evropskými orgány dohledu a v případě střetu zájmů je nucena podřídit se evropskému nařízení.

Dopad na české domácnosti, které bankám poskytují nejvíce finančních prostředků a zároveň jsou jejich největšími zákazníky, tak nebude příliš pozitivní. Pravděpodobně dojde ke zdražení spotřebitelských i firemních úvěrů a celkově se sníží objem peněz v oběhu. Mohlo by také dojít ke zpomalení hospodářského růstu.

Evropská komise volí v důsledku krize politiku silnější regulace. To ovšem nemusí znamenat nic dobrého. Pokud budou finanční trhy nadměrně regulovány, zahraniční investoři odejdou do míst, kde tomu tak není. Výsledkem pak může být snížená konkurenceschopnost Evropské unie.

Helena Langšádlová, poslankyně (TOP 09), předsedkyně Podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy

Autor: Helena Langšádlová | pondělí 6.6.2011 11:18 | karma článku: 9.36 | přečteno: 995x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martin Faltýn

Jak jsem tedy volil?

Onen kamarád z předchozího článku se ze mne včera pro změnu pokusil vymámit informaci, koho že jsem nevolil. Pořídil stejnou. A můj názor na výsledky voleb?

22.10.2017 v 12:14 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 255 | Diskuse

Jana Slaninová

Umění uklidnit bestii

Pozvánka na návštěvu venkovského domku byla moc příjemná. Bílá fasáda, červená střecha. Okna zřejmě do dvora, protože v průčelí byla pouze těžká velká dubová vrata. Majitelka otevřela a za ní se v tmavém vchodu skrývalo "cosi".

22.10.2017 v 12:12 | Karma článku: 5.86 | Přečteno: 157 | Diskuse

David Dvořák

Bohušu, vypověz memorandum a dovolená … hlavně už nic něrob!

Volby ukázaly, že lidé už Vás mají dost. Takže vypověz to neškodné memorandum a vem si dovolenú ... ale hlavně už nic něrob, žádné omylem přijeté Euro apod.

22.10.2017 v 9:39 | Karma článku: 31.23 | Přečteno: 702 | Diskuse

Helena Vlachová

Tchyně s dálkovým ovládáním

Je hezké, když rodiče milují své děti. Je hezké, když děti své rodiče poslouchají. Jenže vše do času. Má dospělý syn poslouchat svou matku? Má ji upřednostňovat před svými partnerkami?

22.10.2017 v 8:04 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 671 | Diskuse

Eva Sádecká

Sláva koncům

Většinou se oslavují nové začátky. Kdo ale oslavuje konce vztahů, zaměstnání, situací, které už dávno nevyhovují? Dokážeme je naplno procítit a jít dál?

21.10.2017 v 20:36 | Karma článku: 5.37 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 987

V květnu 2010 byla zvolena poslankyní. Je místopředsedkyně rozpočtového výboru, členkou výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny PČR. Byla zároveň zvolena předsedkyní stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti a předsedkyní podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy. Rovněž je členkou podvýboru pro financování územních samospráv a využívání prostředků Evropské unie a členkou podvýboru pro územní rozvoj a financování veřejné správy.

Kandidátka do PSP ČR 2017

Zadavatel: TOP 09, zpracovatel: TOP 09Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.