Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Není prosperity bez stability financí

19. 12. 2012 14:25:17
Z častých debat mezi odborníky i veřejností nabývám pocitu, že se staví do protikladu hospodářský růst a úspory veřejných rozpočtů.

Přitom se zapomíná, že dlouhodobou a nutnou podmínkou rozvoje ekonomiky jsou zdravé veřejné finance. Prosperity nelze dosáhnout bez této stability.

Vládě se často vyčítá, že se příliš soustřeďuje na snižování deficitu veřejných rozpočtů a málo na podporu růstu. V momentu, kdy přebírala veřejné finance se schodkem blížícím se dvěma stovkám miliard korun, byla přijatá úsporná opatření správná.

Po dvou letech se podařilo srazit schodek vládního sektoru i státního rozpočtu asi na polovinu. Pokud se podaří splnit rozpočtový cíl i v následujícím roce (-2,9 procenta HDP), můžeme více myslet také na to, že rozpočtová stabilita představuje nutnou, ale nikoli postačující podmínku hospodářského rozvoje.

Je třeba odlišit dvě věci – skutečná opatření a rétoriku. Nemyslím si, že by vláda neprosadila či nepřipravila prorůstová opatření. Jen namátkou mohu jmenovat daňovou podporu výzkumu a vývoje, snížení administrativní zátěže podniků (novela živnostenského zákona, jedno inkasní místo), zvýhodněné exportní úvěry, posílení pojištění rizik u vývozu, záruky pro malé a střední podnikatele atd. Na druhou stranu, rétorika vlády se soustředila na rizika a upozorňovala na obtížnou situaci v zahraničí.
Obavy se pak přenášejí do rozhodování podniků i domácností.

Na druhou stranu, vládě se vskutku nedivím. Připomeňme si na tomto místě, že se ministru financí neustále vyčítalo, že v roce 2009 rizika podcenil. Nyní se mu naopak vyčítá, že je zdůrazňuje a „straší“ veřejnost. Ať tedy udělá cokoli, hned se ocitne pod palbou kritiky. A to kritiky velmi nekonzistentní. Musím se také ohradit proti názoru, že současná vláda nenabízí žádnou vizi či dlouhodobou koncepci rozvoje našeho hospodářství. Máme již strategii konkurenceschopnosti i proexportní strategii. Nyní bychom se měli zaměřit na jejich konkrétní naplňování. To by mělo být doprovázeno i poněkud optimističtější rétorikou, aby se podniky nebály investovat a vytvářet inovace. Na růst spotřeby lidí naopak apelovat nehodlám. Můžeme být rádi, že se chovají odpovědněji a více se zajišťují, třeba na své stáří.

Vládě se vskutku nedivím. Připomeňme si na tomto místě, že se ministru financí neustále vyčítalo, že v roce 2009 rizika podcenil. Nyní se mu naopak vyčítá, že je zdůrazňuje a „straší“ veřejnost. Ať tedy udělá cokoli, hned se ocitne pod palbou kritiky. A to kritiky velmi nekonzistentní.

HELENA LANGŠÁDLOVÁ

Autor: Helena Langšádlová | středa 19.12.2012 14:25 | karma článku: 9.89 | přečteno: 681x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Milujeme Česko!

Milujeme Česko. Opravdu?! No nevím, jak velikou láskou k mé vlasti zahraniční řetězec plane, ale pochybnosti mám.

24.6.2017 v 1:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Děti jsou jak prdy – máš rád jen ty svoje

Tak tohle moudro jsem zaslechla docela nedávno a donutilo mě přemýšlet. Přemýšlet i o tom jak ve vlastních, byť nevychovaných dětech, uctíváme kult dítěte a považujeme naše nevychované potomky za dokonalost samu sebe...

23.6.2017 v 20:20 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 538 | Diskuse

Karel Trčálek

Zemanova svině

Nominativ, svině, svině. Genitiv, svině, sviň / sviní. Dativ, svini, sviním. Akuzativ, svini, svině. Vokativ, svině, svině. Lokál, svini, sviních. Instrumentál, sviní, sviněmi ...

23.6.2017 v 18:32 | Karma článku: 20.95 | Přečteno: 1198 | Diskuse

Milan Radek

Uctivý služebníček Macron poslušně hlásí že už těm neposlušným državám vynadal

Mutti mu přece jasně řekla že má těm vidlákům odvedle vynadat, aby už začali poslouchat, a on bez odmluv splnil rozkaz. Mutti přece nebude na vlastní ústa říkat to co může říkat on za ní. Marine Le Pen měla pravdu že ve Francii

23.6.2017 v 18:10 | Karma článku: 39.67 | Přečteno: 1682 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč reaguji na články jiných blogerů? Protože jsem parazit!

Blog je, alespoň pro mě, především hra. Může-li jistá „ekonomka“ či jistí blogeři své lži a svou propagandu více či méně podařeně prezentovat jako odhalování „skutečné“ pravdy, pak si já můžu z jejich lhaní dělat legraci

23.6.2017 v 16:37 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 396 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 986
V květnu 2010 byla zvolena poslankyní. Je místopředsedkyně rozpočtového výboru, členkou výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny PČR. Byla zároveň zvolena předsedkyní stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti a předsedkyní podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy. Rovněž je členkou podvýboru pro financování územních samospráv a využívání prostředků Evropské unie a členkou podvýboru pro územní rozvoj a financování veřejné správy.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.