Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maminkám pomohou flexibilní formy práce

6. 06. 2011 10:01:43
V České republice je nejdelší rodičovská dovolená v Evropě, lze ji čerpat až do 4 let dítěte. Možná právě proto je jedním z velkých problémů na trhu práce nejen v České republice je sladění pracovní kariéry s rodinným životem. Týká se to pochopitelně především matek, otcovská dovolená se u nás příliš velké oblibě netěší. Určitou cestu, jak umožnit maminkám pracovat při výchově malého dítěte, představují různé flexibilní formy práce.

Mnoho z nás si tím prošlo. Už sama výchova dětí znamená práci na celý úvazek, ale současně nechceme ztratit svou kvalifikaci, chceme se realizovat i jinde než doma a také přilepšit do rodinného rozpočtu. Většinou nemáme na zaplacení celodenního hlídání potomka a sehnat místo ve školce je stále obtížné. Kromě toho se však nechceme úplně vzdát péče o dítě přes den a přemýšlíme, jak všechny tyto okolnosti skloubit dohromady.

V zahraničí se tato situace obvykle řeší stále častějším využíváním částečných úvazků a dalších flexibilních forem práce. Zde patří například práce z domova, sdílení pracovního místa více zaměstnanci, zkrácený pracovní týden či změněná pracovní doba. Tyto formy práce mají spoustu výhod pro maminky, zaměstnavatele i celou společnost. Kromě sladění rodinného a pracovního života umožňují neztratit získanou kvalifikaci, pomáhají udržet odbornice na různých pozicích a samozřejmě snižují míru nezaměstnanosti. S tím souvisí i snížení vyplácených sociálních dávek a negativních jevů s nezaměstnaností spojených – frustrace, alkoholismus, gamblerství, zničené rodiny apod.

Zatímco ve vyspělých zemích se jedná o běžnou formu zaměstnání, u nás se velkému zájmu netěší. Tak zatímco v Německu či Švédsku pracuje na částečný úvazek přes 40 % práceschopných žen (v Holandsku dokonce přes 70 %), u nás jde pouze o necelých 9 %. Celkový podíl částečných úvazků se pak pohybuje kolem 5 %. Kde hledat příčiny tohoto neuspokojivého stavu? Za situaci nemohou žádné právní překážky, protože český zákoník práce flexibilním formám práce nebrání. Pravděpodobným vysvětlením je zřejmě neochota zaměstnavatelů tyto formy práce zaměstnancům nabízet a poskytovat.

Pro zlepšení situace proto musíme cíleně zaměstnance a zaměstnavatele o výhodách a možnostech flexibilních forem práce informovat a zaměstnavatele, kteří mohou mít k těmto alternativním formám práce nedůvěru, motivovat a výhody jim vysvětlovat.

Ke zlepšení situace přispěje návrh možnosti souběžného čerpání rodičovského příspěvku se zaměstnáním a to od 2 let dítěte stejně jako připravované nové formy individuální péče o děti prostřednictvím vzájemné rodičovské výpomoci a vzniku dětských skupin.

Helena Langšádlová, předsedkyně Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti PS PČR

Autor: Helena Langšádlová | pondělí 6.6.2011 10:01 | karma článku: 8.15 | přečteno: 789x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Milujeme Česko!

Milujeme Česko. Opravdu?! No nevím, jak velikou láskou k mé vlasti zahraniční řetězec plane, ale pochybnosti mám.

24.6.2017 v 1:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Děti jsou jak prdy – máš rád jen ty svoje

Tak tohle moudro jsem zaslechla docela nedávno a donutilo mě přemýšlet. Přemýšlet i o tom jak ve vlastních, byť nevychovaných dětech, uctíváme kult dítěte a považujeme naše nevychované potomky za dokonalost samu sebe...

23.6.2017 v 20:20 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 538 | Diskuse

Karel Trčálek

Zemanova svině

Nominativ, svině, svině. Genitiv, svině, sviň / sviní. Dativ, svini, sviním. Akuzativ, svini, svině. Vokativ, svině, svině. Lokál, svini, sviních. Instrumentál, sviní, sviněmi ...

23.6.2017 v 18:32 | Karma článku: 20.95 | Přečteno: 1198 | Diskuse

Milan Radek

Uctivý služebníček Macron poslušně hlásí že už těm neposlušným državám vynadal

Mutti mu přece jasně řekla že má těm vidlákům odvedle vynadat, aby už začali poslouchat, a on bez odmluv splnil rozkaz. Mutti přece nebude na vlastní ústa říkat to co může říkat on za ní. Marine Le Pen měla pravdu že ve Francii

23.6.2017 v 18:10 | Karma článku: 39.67 | Přečteno: 1682 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč reaguji na články jiných blogerů? Protože jsem parazit!

Blog je, alespoň pro mě, především hra. Může-li jistá „ekonomka“ či jistí blogeři své lži a svou propagandu více či méně podařeně prezentovat jako odhalování „skutečné“ pravdy, pak si já můžu z jejich lhaní dělat legraci

23.6.2017 v 16:37 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 396 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 986
V květnu 2010 byla zvolena poslankyní. Je místopředsedkyně rozpočtového výboru, členkou výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny PČR. Byla zároveň zvolena předsedkyní stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti a předsedkyní podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy. Rovněž je členkou podvýboru pro financování územních samospráv a využívání prostředků Evropské unie a členkou podvýboru pro územní rozvoj a financování veřejné správy.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.